Olympic Games 2004 Athens

28th Olympiad

GREECE

Sports: 34

Events: 301

National Teams: 201

Participants: 10,561

Participating Countries and flag bearer at the Opening Ceremony



No Country  Name flag bearer  Sport
1 GREECE Pyrros DIMAS Weightlifting
2 SAINT LUCIA Zephirinus JOSEPH Athletics
3 SAINT VINCENT AND THE GRENADINES Natasha MAYERS Athletics
4 SAN MARINO Diego MULARONI Swimming
5 ANGOLA Angelo Monteiro Dos Santos VICTORIANO Basketball
6 AZERBAIJAN Nizani PASHAYEV Weightlifting
7 EGYPT Aly ALY IBRAHIM Rowing
8 ETHIOPIA Abel AFERALIGN Boxing
9 HAITI Tudor SANON Taekwondo
10 CAPE VERDE Wania MONTEIRO Rhythmic Gymnastics
11 IVORY COAST Mariam BAH Taekwondo
12 ALBANIA Klodiana SHALA Athletics
13 ALGERIA Aissa Djabir SAID-GUERNI Athletics
14 AMERICAN SAMOA Lisa MISIPEKA Athletics
15 ANDORRA Hocine HACIANE Swimming
16 ANTIGUA AND BARBUDA Daniel BAILEY Athletics
17 ARGENTINA Carlos ESPINOLA Sailing
18 ARMENIA Albert AZARYAN Gymnastics
19 ARUBA Roshendra VROLIJK Swimming
20 AUSTRALIA Colin BEASHEL Sailing
21 AUSTRIA Roman HAGARA Sailing
22 AFGHANISTAN Nina SURATGER Coach
23 VANUATU Moses KAMUT Athletics
24 BELGIUM Jean-Michel SAIVE Table Tennis
25 VENEZUELA Julio LUNA Weightlifting
26 BERMUDA Peter BROMBY Sailing
27 VIETNAM Bui Thi NHUNG Athletics
28 BOLIVIA Geovana IRUSTA Athletics
29 BOSNIA AND HERZEGOVINA Nedzad FAZLIJA Shooting
30 BULGARIA Maria  GROZDEVA Shooting
31 BRAZIL Torben GRAEL Sailing
32 BRITISH VIRGIN ISLANDS Dion CRABBE Athletics
33 FRANCE Jackson RICHARDSON Handball
34 GERMANY Ludger BEERBAUM Equestrian
35 GEORGIA Zurab ZVIADAURI Judo
36 GAMBIA Jaysuma SAIDY-NDURE Athletics
37 GABON Melanie ENGOANGUE Judo
38 GHANA Andrew OWUSU Athletics
39 GUAM Jeffrey COBB Wrestling 
40 GUATEMALA Gisela MORALES Swimming
41 GUYANA Aliann POMPEY Athletics
42 GUINEA Nabie Foday FOFANA Athletics
43 GUINEA-BISSAU Leopoldina ROSS DAVYES Wrestling 
44 GRENADA Alleyne FRANCIQUE Athletics
45 DENMARK Eskild  EBBESEN Rowing
46 DEMOCRATIC REPUBLIC OF THE CONGO Gary KIKAYA SENGA Athletics
47 DOMINICA Chris  LLOYD Athletics
48 DOMINICAN REPUBLIC Felix SANCHEZ Athletics
49 EL SALVADOR Evelyn GARCIA Cycling
50 SWITZERLAND Roger  FEDERER Tennis
51 ERITREA Yonas KIFLE Athletics
52 ESTONIA Erki NOOL Athletics
53 ZAMBIA Davis MWALE Boxing
54 ZIMBABWE Young Talkmore NYONGANI Athletics
55 UNITED ARAB EMIRATES Saeed ALMAKTOUM Shooting
56 UNITED STATES OF AMERICA Dawn STALEY Basketball
57 JAPAN Kyoko HAMAGUCHI Wrestling 
58 INDIA Bobby George ANJU Athletics
59 INDONESIA Krisna BAYU Judo
60 JORDAN Khalil AL HANAHNEH Athletics
61 IRAQ Hadir LAZAME Judo
62 ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN Arash MIRESMAEILI Judo
63 IRELAND Niall GRIFFIN Equestrian
64 EQUATORIAL GUINEA Emilia MIKUE ONDO Athletics
65 ECUADOR Alexandra ESCOBAR Weightlifting
66 ICELAND Gudmundur HRAFNKELSSON Handball
67 SPAIN Isabel FERNANDEZ Judo
68 ISRAEL Ariel ZEEVI Judo
69 ITALY Yuri CHECHI Gymnastics
70 KAZAKHSTAN Askhat ZHITKEYEV Judo
71 CAMEROON Vencelas DABAYA TIENTCHEU Weightlifting
72 CAMBODIA Hem KIRI Swimming
73 CANADA Nicolas GILL Judo
74 QATAR Khalid Habash AL SUWAIDI Athletics
75 CAYMAN ISLANDS Cydonie MOTHERSILL Athletics
76 CENTRAL AFRICAN REPUBLIC Ernest NDJISSIPOU Athletics
77 KENYA Violet BARASA Volleyball
78 PEOPLE'S REPUBLIC OF CHINA Ming YAO Basketball
79 KYRGYZSTAN Mital SHARIPOV Weightlifting
80 KIRIBATI Thomas MEAMEAA Weightlifting
81 COLOMBIA Carmenza DELGADO Weightlifting
82 COMOROS Djaffar HADHARI Athletics
83 CONGO Emile Rony BAKALE Swimming
84 KOREA Min Jung KU Volleyball
85 KOREA Song Ho KIM NOC Official
86 COSTA RICA David FERNANDEZ Judo
87 CUBA Ivan Lazako PEDROSO SOLGR Athletics
88 KUWAIT Fehaid ALDEEHANI Shooting
89 COOK ISLANDS Sam PERA Weightlifting
90 CROATIA Dubravko SIMENC Water Polo
91 CYPRUS George  ACHILLEOS Shooting
92 LAO PEOPLE'S DEMOCRATIC REPUBLIC Chamleunesouk AO OUDOMPHONH Athletics
93 LESOTHO Lineo MOCHESANE Taekwondo
94 LATVIA Vadims VASILEVSKIS Athletics
95 BELARUS Alexander MEDVED Wrestling 
96 LEBANON Jean - Claude RABBATH Athletics
97 LIBERIA Gladys THOMPSON Athletics
98 LIBYAN ARAB JAMAHIRIYA Mohamed  ESHTIWI Weightlifting
99 LITHUANIA Saulius STOMBERGAS Basketball
100 LIECHTENSTEIN Oliver GEISSMANN Shooting
101 LUXEMBOURG Claudine SCHAUL Tennis
102 MADAGASCAR Rosa RAKOTOZAFY Athletics
103 MALAYSIA Nickson BRYAN Diving
104 MALAWI Kondwani CHIWINA Athletics 
105 MALDIVES Sultan SAEED Athletics
106 MALI Kadiatou CAMARA Athletics
107 MALTA William CHETCUTI Shooting
108 MOROCCO Nezha BIDOUANE Athletics
109 MAURITIUS Michael MEDOR Boxing
110 MAURITANIA Youba OULDHMEIDA Athletics
111 GREAT BRITAIN Kate HOWEY Judo
112 MEXICO Fernando PLATAS Diving
113 FEDERATED STATES OF MICRONESIA Manuel MINGINFEL Weightlifting
114 MONGOLIA Damdinsuren NYAMKHUU Judo
115 MOZAMBIQUE Kurt COUTO Athletics
116 REPUBLIC OF MOLDOVA Oleg MOLDOVAN Shooting
117 MONACO Sebastien GATTUSO Athletics
118 BANGLADESH Asif Hossain KHAN Shooting
119 BARBADOS Michael MASKELL Shooting
120 BAHAMAS Debbie FERGUSON Athletics
121 BAHRAIN Amhed HAMADA Athletics
122 BELIZE Emma WADE Athletics
123 BENIN Fabienne FERAEZE Athletics
124 BOTSWANA Khumiso IKGOPOLENG Boxing
125 BURKINA FASO Mamadou OUEDRAOGO Swimming
126 BURUNDI Emery NZIYUNVIRA Swimming
127 BHUTAN Tshering CHHODEN Archery
128 BRUNEI DARUSSALAM Jimmy ANAK AHAR Athletics
129 MYANMAR U Hla WIN Weightlifting
130 NAMIBIA Paulus AMBUNDA Boxing
131 NAURU Yukio PETER Weightlifting
132 NEW ZEALAND Beatrice FAUMUINA Athletics
133 NEPAL Rajendra Bahadur BHANDARI Athletics
134 NIGER Abdou ALASSANE DJI BO Judo
135 NIGERIA Mary ONYALI - OMAGBEMI Athletics
136 NICARAGUA Svitlana KASHCHENKO Shooting
137 NORWAY Harald STENVAAG Shooting
138 SOUTH AFRICA Mbulaeni MULAUDZI Athletics
139 NETHERLANDS Mark HUIZINGA Judo
140 NETHERLANDS ANTILLES Churandy MARTINA Athletics
141 OMAN Hamoud Abdallah AL DALHAMI Athletics
142 HONDURAS Izzwa MEDINA Table Tennis
143 HUNGARY Antal KOVACS Judo
144 UGANDA Joseph LUBEGA Boxing
145 UZBEKISTAN Abdullo TANGRIEV Judo
146 UKRAINE Denys SYLANTYEV Swimming
147 URUGUAY Serrana FERNANDEZ Swimming
148 PAKISTAN Nadeem MUHAMMAD Hockey
149 PALESTINE Sanna ABUBKHEET Athletics
150 PALAU John TARKONG Wrestling 
151 PANAMA Eileen Marie COPARROPA ALEMAN Swimming
152 PAPUA NEW GUINEA Dika TOUA Weightlifting
153 PARAGUAY Rocio RIVAROLA TRAPPE Rowing
154 VIRGIN ISLANDS La Verne JONES Equestrian
155 PERU Francisco BOZA Shooting
156 POLAND Bartosz KIZIEROWSKI Swimming
157 PORTUGAL Nuno DELGADO Judo
158 PUERTO RICO Carlos ARROYO Basketball
159 FORMER YUGOSLAV REPUBLIC OF MACEDONIA Bloago GEURGIEUSKI Basketball
160 RWANDA Mathias NTAWULIKURA Athletics
161 ROMANIA Elisabeta LIPA(- OLENIUC) Rowing
162 RUSSIAN FEDERATION Alexander POPOV Swimming
163 SAINT KITTS AND NEVIS Kim COLLINS Athletics
164 SAMOA Uati MAPOSUA Weightlifting
165 SAO TOME AND PRINCIPE Fumilay FONSECA Athletics
166 SAUDI ARABIA Hadi Soua An AL SOMAILY Athletics
167 SENEGAL Malick FALL Swimming
168 SERBIA AND MONTENEGRO Dejan BODIROGA Basketball
169 SEYCHELLES Allan JULIE Sailing
170 SINGAPORE Ronald  SUSILO Badminton
171 SIERRA LEONE Hawanatu BANGURA Athletics
172 SLOVAKIA Michal MARTIKAN Canoe/Kayak Slalom
173 SLOVENIA Beno LAPAJNE Handball
174 SOLOMON ISLANDS Francis MANIORU Athletics
175 SOMALIA Mohamed Ahmed ALIM Head coach
176 SWAZILAND Geinile MOYANG Athletics
177 SUDAN Todd MATTHEWS JOUDA Athletics
178 SWEDEN Lars FROLANDER Swimming
179 SURINAME Letitia VRIESDE Athletics
180 SRI LANKA Susanthika JAYASINGHE Athletics
181 SYRIAN ARAB REPUBLIC Mohamad HAZOURI Athletics
182 CHINESE TAIPEI Chih - Yuan CHEN Baseball
183 UNITED REPUBLIC OF TANZANIA Restituta JOSEPH Athletics
184 TAJIKISTAN Narguis NABIEVA Archery
185 THAILAND Paradorn  SRICHAPHAN Tennis
186 JAMAICA Sandie RICHARDS  Athletics
187 DJIBOUTI Abdo  ABDALLAH Tennis
188 TIMOR-LESTE Agueda AMARAL Athletics
189 TONGA Ma'afu HAWKE Boxing
190 TOGO Jan SEKPONA Athletics
191 TURKEY Ali Enver ADAKAN Sailing
192 TURKMENISTAN Shohrat KURBANOV Boxing
193 TRINIDAD AND TOBAGO Ato BOLDON Athletics
194 CHAD Kaltouma NADJINA Athletics
195 CZECH REPUBLIC Kvetoslav SVOBODA Swimming
196 TUNISIA Noureddine HFAIEDH Volleyball
197 YEMEN Akram ABDULLAH Taekwondo
198 PHILIPPINES Christopher CAMAT Boxing
199 FINLAND Thomas JOHANSON Sailing
200 FIJI Naisiga RASOKISOKI Judo
201 CHILE Kristel KOBRICH Swimming
202 HONG KONG, CHINA Hiu Wai Sherry TSAI Swimming



Other Olympic Participating Countries: