Olympic Games 2016 Rio de Janeiro

31th Olympiad

BRAZIL

Sports: 28

Events: 306

National Teams: 205

Participants: 11,238

Participating Countries and flag bearer at the Opening Ceremony



No Country  Name flag bearer  Sport
1 Greece  Sofia Bekatorou Sailing
2 Afghanistan  Moham. Tawfiq Bakhshi Judo
3 Albania  Luiza Gega Athletics
4 Algeria  Sonia Asselah Judo
5 American Samoa  Tanumafili Jungblut Weightlifting
6 Andorra  Laura Sallés Judo
7 Angola  Luísa Kiala Handball
8 Antigua and Barbuda  Daniel Bailey Athletics
9 Argentina  Luis Scola Basketball
10 Armenia  Vahan Mkhitaryan Swimming
11 Aruba  Nicole van der Velden Sailing
12 Australia  Anna Meares Cycling
13 Austria  Liu Jia Table tennis
14 Azerbaijan  Teymur Mammadov Boxing
15 Bahamas  Shaunae Miller Athletics
16 Bahrain  Farhan Saleh Swimming
17 Bangladesh  Siddikur Rahman Golf
18 Barbados  Ramon Gittens Athletics
19 Belarus  Vasil Kiryienka Cycling
20 Belgium  Olivia Borlée Athletics
21 Belize  Brandon Jones Athletics
22 Benin  Yémi Apithy Fencing
23 Bermuda  Tyrone Smith Athletics
24 Bhutan  Karma Archery
25 Bolivia  Ángela Castro Athletics
26 Bosnia and Herzegovina  Amel Tuka Athletics
27 Botswana  Nijel Amos Athletics
28 Brazil  Yane Marques Modern pentathlon
29 British Virgin Islands  Ashley Kelly Athletics
30 Brunei Darussalam  Mohamed Fakhri Ismail Athletics
31 Bulgaria  Ivet Lalova-Collio Athletics
32 Burkina Faso  Rachid Sidibé Judo
33 Burundi  Olivier Irabaruta Athletics
34 Cambodia  Sorn Seavmey Taekwondo
35 Cameroon  Wilfried Ntsengue Boxing
36 Canada  Rosannagh MacLennan Gymnastics
37 Cape Verde  Maria Andrade Taekwondo
38 Cayman Islands  Ronald Forbes Athletics
39 Central African Republic  Chloe Sauvourel Swimming
40 Chad  Bibiro Ali Taher Athletics
41 Chile  Érika Olivera Athletics
42 Peoples Republic of China  Lei Sheng Fencing
43 Colombia  Yuri Alvear Judo
44 Comoros  Nazlati Mohamed Andhumdine Swimming
45 Congo  Franck Elemba Athletics
46 Cook Islands  Ella Nicholas Canoeing
47 Costa Rica  Nery Brenes Athletics
48 Côte d'Ivoire  Murielle Ahouré Athletics
49 Croatia  Josip Pavić Water polo
50 Cuba  Mijaín López Wrestling
51 Cyprus  Pavlos Kontides Sailing
52 Czech Republic  Lukáš Krpálek[ Judo
53 Democratic People's Republic of Korea  Choe Jon-wi Weightlifting
54 Democratic Republic of Congo  Rosa Keleku Teakwondo
55 Denmark  Caroline Wozniacki Tennis
56 Djibouti  Abdi Waiss Mouhyadin[ Athletics
57 Dominica  Yordanys Durañona Athletics
58 Dominican Republic  Luguelín Santos Athletics
59 Ecuador  Estefania García Judo
60 Egypt  Ahmed El-Ahmar Handball
61 El Salvador  Lilian Castro Shooting
62 Equatorial Guinea  Reïna-Flor Okori Athletics
63 Eritrea  Volunteer
64 Estonia  Karl-Martin Rammo Sailing
65 Ethiopia  Robel Kiros Habte Swimming
66 Fiji  Osea Kolinisau Rugby
67 Finland  Tuuli Petäjä-Sirén Sailing
68 Former Yugoslav Rep. of Macedonia  Anastasija Bogdanovski Swimming
69 France  Teddy Riner Judo
70 Gabon  Anthony Obame Teakwondo
71 Gambia  Gina Bass Athletics
72 Georgia  Avtandil Tchrikishvili Judo
73 Germany  Timo Boll Table tennis
74 Ghana  Flings Owusu-Agyapong Athletics
75 Great Britain Andy Murray Tennis
76 Grenada  Kirani James Athletics
77 Guam  Benjamin Schulte Swimming
78 Guatemala  Ana Sofía Gómez Gymnastics
79 Guinea  Mamadama Bangoura Judo
80 Guinea-Bissau  Augusto Midana Wrestling
81 Guyana  Hannibal Gaskin Swimming
82 Haiti  Asnage Castelly Wrestling
83 Honduras  Rolando Palacios Athletics
84 Hong Kong, China  Stephanie Au Swimming
85 Hungary  Áron Szilágyi Fencing
86 Iceland  Thormodur Jonsson Judo
87 Independent Olympic Athletes  Volunteer
88 India  Abhinav Bindra Shooting
89 Indonesia  Maria Natalia Londa Athletics
90 Islamic Republic of Iran  Zahra Nemati Archery
91 Iraq  Waheed Abdul-Ridha Boxing
92 Ireland  Paddy Barnes Boxing
93 Israel  Neta Rivkin Gymnastics
94 Italy  Federica Pellegrini Swimming
95 Jamaica  Shelly-Ann Fraser-Pryce Athletics
96 Japan  Keisuke Ushiro Athletics
97 Jordan  Hussein Ishaish Boxing
98 Kazakhstan  Ruslan Zhaparov[ Teakwondo
99 Kenya  Shehzana Anwar Archery
100 Kiribati  David Katoatau Weightlifting
101 Kosowo Majlinda Kelmendi Judo
102 Kyrgyzstan  Erkin Adylbek Uulu Boxing
103 Lao People's Democratic Republic  Xaysa Anousone Athletics
104 Latvia  Māris Štrombergs[ Cycling
105 Lebanon  Nacif Elias Judo
106 Lesotho  Mosito Lehata Athletics
107 Liberia  Emmanuel Matadi Athletics
108 Libya  Mohamed Fuad Hrezi Athletics
109 Liechtenstein  Julia Hassler Swimming
110 Lithuania  Gintarė Scheidt Sailing
111 Luxembourg  Gilles Müller Tennis
112 Madagascar  Eliane Saholinirina Athletics
113 Malawi  Kefasi Chitsala Athletics
114 Malaysia  Lee Chong Wei Badminton
115 Maldives  Aminath Shajan Swimming
116 Mali  Djenebou Dante Athletics
117 Malta  Andrew Chetcuti Swimming
118 Marshall Islands  Mathlynn Sasser Weightlifting
119 Mauritania  Jidou El Moctar Athletics
120 Mauritius  Kate Foo Kune Badminton
121 Mexico  Daniela Campuzano Cycling
122 Federated States of Micronesia  Jennifer Chieng Boxing
123 Monaco  Brice Etès Athletics
124 Mongolia  Temuulen Battulga Judo
125 Montenegro  Bojana Popović Handball
126 Morocco  Abdelkebir Ouaddar Equestrian
127 Mozambique  Joaquim Lobo Canoeing
128 Myanmar  Yan Naing Soe Judo
129 Namibia  Jonas Junias Boxing
130 Nauru  Elson Brechtefeld Weightlifting
131 Nepal  Phupu Lhamu Khatri Judo
132 Netherlands  Jeroen Dubbeldam Equestrian
133 New Zealand  Peter Burling Sailing
134 Nicaragua  Rafael Lacayo Shooting
135 Niger  Abdoul Razak Issoufou Teakwondo
136 Nigeria  Olufunke Oshonaike Table tennis
137 Norway  Ole Kristian Bryhn Shooting
138 Oman  Hamed Said Al-Khatri Shooting
139 Pakistan  Ghulam Mustafa Bashir Shooting
140 Palau  Florian Skilang Temengil Wrestling
141 Palestine  Mayada Al-Sayad[ Athletics
142 Panama  Alonso Edward Athletics
143 Papua New Guinea  Ryan Pini Swimming
144 Paraguay  Julieta Granada Golf
145 Peru  Francisco Boza Shooting
146 Philippines  Ian Lariba Table tennis
147 Poland  Karol Bielecki Handball
148 Portugal  João Rodrigues Sailing
149 Puerto Rico  Jaime Espinal Wrestling
150 Refugee Olympic Team Rose Lokonyen Athletics
151 Republik of Korea Gu Bon-gil[ Fencing
152 Republik of Moldova Nicolae Ceban Wrestling
153 Qatar  Sheikh Ali al-Thani Hamad Equestrian
154 Romania  Cătălina Ponor Gymnastics
155 Russian Federation  Sergey Tetyukhin Volleyball
156 Rwanda  Adrien Niyonshuti Cycling
157 Saint Kitts and Nevis  Antoine Adams Athletics
158 Saint Lucia  Levern Spencer Athletics
159 Saint Vincent and the Grenadines  Kineke Alexander Athletics
160 Samoa  Mary Opeloge Weightlifting
161 San Marino  Arianna Perilli Shooting
162 São Tomé and Príncipe  Buly Triste Canoeing
163 Saudi Arabia  Sulaiman Hamad Judo
164 Senegal  Isabelle Sambou Wrestling
165 Serbia  Ivana Anđušić Maksimović Shooting
166 Seychelles  Rodney Govinden Sailing
167 Sierra Leone  Bunturabie Jalloh Swimming
168 Singapore  Derek Wong Zi Liang Badminton
169 Slovakia  Danka Barteková Shooting
170 Slovenia  Vasilij Žbogar Sailing
171 Solomon Islands  Jenly Tegu Wini Weightlifting
172 Somalia  Mohamed Daud Mohamed Athletics
173 South Africa  Wayde van Niekerk Athletics
174 South Sudan Guor Marial Athleticcs
175 Spain  Rafael Nadal Tennis
176 Sri Lanka  Anuradha Cooray Athletics
177 Sudan  Abdalla Yousif Athletics
178 Suriname  Soren Opti[ Badminton
179 Swaziland  Sibusiso Matsenjwa[ Athletics
180 Sweden  Therese Alshammar[ Swimming
181 Switzerland  Giulia Steingruber Gymnastics
182 Syria  Majededdin Ghazal Athletiks
183 Chinese Taipei  Isheau Wong Equestrian
184 Tajikistan  Dilshod Nazarov Athletics
185 Tanzania  Andrew Thomas Mlugu Judo
186 Thailand  Ratchanok Intanon Badminton
187 Timor-Leste  Francelina Cabral Cycling
188 Togo  Adzo Kpossi Swimming
189 Tonga  Pita Taufatofua Teakwondo
190 Trinidad and Tobago  Keshorn Walcott Athletics
191 Tunisia  Oussama Mellouli Swimming
192 Turkey  Rıza Kayaalp Wrestling
193 Turkmenistan  Merdan Atayev Swimming
194 Tuvalu  Etimoni Timuani[ Athletics
195 Uganda  Joshua Tibatemwa Uganda
196 Ukraine  Mykola Milchev[ Shooting
197 United Arab Emirates  Nada Al-Bedwawi[ Swimming
198 United States of America  Michael Phelps Swimming
199 Uruguay  Dolores Moreira[ Sailing
200 Uzbekistan  Bakhodir Jalolov Boxing
201 Vanuatu  Yoshua Shing Table tennis
202 Venezuela  Rubén Limardo Fencing
203 Vietnam  Vũ Thành An Fencing
204 Virgin Islands  Cy Thompson Sailing
205 Yemen  Zeyad Mater Judo
206 Zambia  Mathews Punza Judo
207 Zimbabwe  Kirsty Coventry Swimming


Other Olympic Participating Countries: