Olympic Games 2016 Rio de Janeiro

31th Olympiad

BRAZIL


Pictograms
Medal Table
Participating Countries
Mascot
Tickets

Winner Medals
Participation Medal
Torch
Diploma
Official Report
Poster

Participating Countries and flag bearer at the Opening Ceremony



1  Greece  (GRE) Sofia Bekatorou Sailing
2  Afghanistan  (AFG) Moham. Tawfiq Bakhshi Judo
3  Albania  (ALB) Luiza Gega Athletics
4  Algeria  (ALG) Sonia Asselah Judo
5  American Samoa  (ASA) Tanumafili Jungblut Weightlifting
6  Andorra  (AND) Laura Sallés Judo
7  Angola  (ANG) Luísa Kiala Handball
8  Antigua and Barbuda  (ANT) Daniel Bailey Athletics
9  Argentina  (ARG) Luis Scola Basketball
10  Armenia  (ARM) Vahan Mkhitaryan Swimming
11  Aruba  (ARU) Nicole van der Velden Sailing
12  Australia  (AUS) Anna Meares Cycling
13  Austria  (AUT) Liu Jia Table tennis
14  Azerbaijan  (AZE) Teymur Mammadov Boxing
15  Bahamas  (BAH) Shaunae Miller Athletics
16  Bahrain  (BRN) Farhan Saleh Swimming
17  Bangladesh  (BAN) Siddikur Rahman Golf
18  Barbados  (BAR) Ramon Gittens Athletics
19  Belarus  (BLR) Vasil Kiryienka Cycling
20  Belgium  (BEL) Olivia Borlée Athletics
21  Belize  (BIZ) Brandon Jones Athletics
22  Benin  (BEN) Yémi Apithy Fencing
23  Bermuda  (BER) Tyrone Smith Athletics
24  Bhutan  (BHU) Karma Archery
25  Bolivia  (BOL) Ángela Castro Athletics
26  Bosnia and Herzegovina  (BIH) Amel Tuka Athletics
27  Botswana  (BOT) Nijel Amos Athletics
28  Brazil  (BRA) Yane Marques Modern pentathlon
29  British Virgin Islands  (IVB) Ashley Kelly Athletics
30  Brunei Darussalam  (BRU) Mohamed Fakhri Ismail Athletics
31  Bulgaria  (BUL) Ivet Lalova-Collio Athletics
32  Burkina Faso  (BUR) Rachid Sidibé Judo
33  Burundi  (BDI) Olivier Irabaruta Athletics
34  Cambodia  (CAM) Sorn Seavmey Taekwondo
35  Cameroon  (CMR) Wilfried Ntsengue Boxing
36  Canada  (CAN) Rosannagh MacLennan Gymnastics
37  Cape Verde  (CPV) Maria Andrade Taekwondo
38  Cayman Islands  (CAY) Ronald Forbes Athletics
39  Central African Republic  (CAF) Chloe Sauvourel Swimming
40  Chad  (CHA) Bibiro Ali Taher Athletics
41  Chile  (CHI) Érika Olivera Athletics
42  Peoples Republic of China  (CHN) Lei Sheng Fencing
43  Colombia  (COL) Yuri Alvear Judo
44  Comoros  (COM) Nazlati Mohamed Andhumdine Swimming
45  Congo  (CGO) Franck Elemba Athletics
46  Cook Islands  (COK) Ella Nicholas Canoeing
47  Costa Rica  (CRC) Nery Brenes Athletics
48  Côte d'Ivoire  (CIV) Murielle Ahouré Athletics
49  Croatia  (CRO) Josip Pavić Water polo
50  Cuba  (CUB) Mijaín López Wrestling
51  Cyprus  (CYP) Pavlos Kontides Sailing
52  Czech Republic  (CZE) Lukáš Krpálek[ Judo
53  Democratic People's Republic of Korea  (PRK) Choe Jon-wi Weightlifting
54  Democratic Republic of Congo  (COD) Rosa Keleku Teakwondo
55  Denmark  (DEN) Caroline Wozniacki Tennis
56  Djibouti  (DJI) Abdi Waiss Mouhyadin[ Athletics
57  Dominica  (DMA) Yordanys Durañona Athletics
58  Dominican Republic  (DOM) Luguelín Santos Athletics
59  Ecuador  (ECU) Estefania García Judo
60  Egypt  (EGY) Ahmed El-Ahmar Handball
61  El Salvador  (ESA) Lilian Castro Shooting
62  Equatorial Guinea  (GEQ) Reïna-Flor Okori Athletics
63  Eritrea  (ERI) Volunteer  
64  Estonia  (EST) Karl-Martin Rammo Sailing
65  Ethiopia  (ETH) Robel Kiros Habte Swimming
66  Fiji  (FIJ) Osea Kolinisau Rugby
67  Finland  (FIN) Tuuli Petäjä-Sirén Sailing
68  Former Yugoslav Rep. of Macedonia  (MKD) Anastasija Bogdanovski Swimming
69  France  (FRA) Teddy Riner Judo
70  Gabon  (GAB) Anthony Obame Teakwondo
71  Gambia  (GAM) Gina Bass Athletics
72  Georgia  (GEO) Avtandil Tchrikishvili Judo
73  Germany  (GER) Timo Boll Table tennis
74  Ghana  (GHA) Flings Owusu-Agyapong Athletics
75  Great Britain (GBR) Andy Murray Tennis
76  Grenada  (GRN) Kirani James Athletics
77  Guam  (GUM) Benjamin Schulte Swimming
78  Guatemala  (GUA) Ana Sofía Gómez Gymnastics
79  Guinea  (GUI) Mamadama Bangoura Judo
80  Guinea-Bissau  (GBS) Augusto Midana Wrestling
81  Guyana  (GUY) Hannibal Gaskin Swimming
82  Haiti  (HAI) Asnage Castelly Wrestling
83  Honduras  (HON) Rolando Palacios Athletics
84  Hong Kong, China  (HKG) Stephanie Au Swimming
85  Hungary  (HUN) Áron Szilágyi Fencing
86  Iceland  (ISL) Thormodur Jonsson Judo
87  Independent Olympic Athletes  (IOA) Volunteer  
88  India  (IND) Abhinav Bindra Shooting
89  Indonesia  (INA) Maria Natalia Londa Athletics
90  Islamic Republic of Iran  (IRI) Zahra Nemati Archery
91  Iraq  (IRQ) Waheed Abdul-Ridha Boxing
92  Ireland  (IRL) Paddy Barnes Boxing
93  Israel  (ISR) Neta Rivkin Gymnastics
94  Italy  (ITA) Federica Pellegrini Swimming
95  Jamaica  (JAM) Shelly-Ann Fraser-Pryce Athletics
96  Japan  (JPN) Keisuke Ushiro Athletics
97  Jordan  (JOR) Hussein Ishaish Boxing
98  Kazakhstan  (KAZ) Ruslan Zhaparov[ Teakwondo
99  Kenya  (KEN) Shehzana Anwar Archery
100  Kiribati  (KIR) David Katoatau Weightlifting
101  Kosowo (KOS) Majlinda Kelmendi Judo
102  Kyrgyzstan  (KGZ) Erkin Adylbek Uulu Boxing
103  Lao People's Democratic Republic  (LAO) Xaysa Anousone Athletics
104  Latvia  (LAT) Māris Štrombergs[ Cycling
105  Lebanon  (LIB) Nacif Elias Judo
106  Lesotho  (LES) Mosito Lehata Athletics
107  Liberia  (LBR) Emmanuel Matadi Athletics
108  Libya  (LBA) Mohamed Fuad Hrezi Athletics
109  Liechtenstein  (LIE) Julia Hassler Swimming
110  Lithuania  (LTU) Gintarė Scheidt Sailing
111  Luxembourg  (LUX) Gilles Müller Tennis
112  Madagascar  (MAD) Eliane Saholinirina Athletics
113  Malawi  (MAW) Kefasi Chitsala Athletics
114  Malaysia  (MAS) Lee Chong Wei Badminton
115  Maldives  (MDV) Aminath Shajan Swimming
116  Mali  (MLI) Djenebou Dante Athletics
117  Malta  (MLT) Andrew Chetcuti Swimming
118  Marshall Islands  (MHL) Mathlynn Sasser Weightlifting
119  Mauritania  (MTN) Jidou El Moctar Athletics
120  Mauritius  (MRI) Kate Foo Kune Badminton
121  Mexico  (MEX) Daniela Campuzano Cycling
122  Federated States of Micronesia  (FSM) Jennifer Chieng Boxing
123  Monaco  (MON) Brice Etès Athletics
124  Mongolia  (MGL) Temuulen Battulga Judo
125  Montenegro  (MNE) Bojana Popović Handball
126  Morocco  (MAR) Abdelkebir Ouaddar Equestrian
127  Mozambique  (MOZ) Joaquim Lobo Canoeing
128  Myanmar  (MYA) Yan Naing Soe Judo
129  Namibia  (NAM) Jonas Junias Boxing
130  Nauru  (NRU) Elson Brechtefeld Weightlifting
131  Nepal  (NEP) Phupu Lhamu Khatri Judo
132  Netherlands  (NED) Jeroen Dubbeldam Equestrian
133  New Zealand  (NZL) Peter Burling Sailing
134  Nicaragua  (NCA) Rafael Lacayo Shooting
135  Niger  (NIG) Abdoul Razak Issoufou Teakwondo
136  Nigeria  (NGR) Olufunke Oshonaike Table tennis
137  Norway  (NOR) Ole Kristian Bryhn Shooting
138  Oman  (OMA) Hamed Said Al-Khatri Shooting
139  Pakistan  (PAK) Ghulam Mustafa Bashir Shooting
140  Palau  (PLW) Florian Skilang Temengil Wrestling
141  Palestine  (PLE) Mayada Al-Sayad[ Athletics
142  Panama  (PAN) Alonso Edward Athletics
143  Papua New Guinea  (PNG) Ryan Pini Swimming
144  Paraguay  (PAR) Julieta Granada Golf
145  Peru  (PER) Francisco Boza Shooting
146  Philippines  (PHI) Ian Lariba Table tennis
147  Poland  (POL) Karol Bielecki Handball
148  Portugal  (POR) João Rodrigues Sailing
149  Puerto Rico  (PUR) Jaime Espinal Wrestling
150  Refugee Olympic Team (ROT) Rose Lokonyen Athletics
151  Republik of Korea (KOR) Gu Bon-gil[ Fencing
152  Republik of Moldova (MDA) Nicolae Ceban Wrestling
153  Qatar  (QAT) Sheikh Ali al-Thani Hamad Equestrian
154  Romania  (ROU) Cătălina Ponor Gymnastics
155  Russian Federation  (RUS) Sergey Tetyukhin Volleyball
156  Rwanda  (RWA) Adrien Niyonshuti Cycling
157  Saint Kitts and Nevis  (SKN) Antoine Adams Athletics
158  Saint Lucia  (LCA) Levern Spencer Athletics
159  Saint Vincent and the Grenadines  (VIN) Kineke Alexander Athletics
160  Samoa  (SAM) Mary Opeloge Weightlifting
161  San Marino  (SMR) Arianna Perilli Shooting
162  São Tomé and Príncipe  (STP) Buly Triste Canoeing
163  Saudi Arabia  (KSA) Sulaiman Hamad Judo
164  Senegal  (SEN) Isabelle Sambou Wrestling
165  Serbia  (SRB) Ivana Anđušić Maksimović Shooting
166  Seychelles  (SEY) Rodney Govinden Sailing
167  Sierra Leone  (SLE) Bunturabie Jalloh Swimming
168  Singapore  (SIN) Derek Wong Zi Liang Badminton
169  Slovakia  (SVK) Danka Barteková Shooting
170  Slovenia  (SLO) Vasilij Žbogar Sailing
171  Solomon Islands  (SOL) Jenly Tegu Wini Weightlifting
172  Somalia  (SOM) Mohamed Daud Mohamed Athletics
173  South Africa  (RSA) Wayde van Niekerk Athletics
174  South Sudan (SSD) Guor Marial Athleticcs
175  Spain  (ESP) Rafael Nadal Tennis
176  Sri Lanka  (SRI) Anuradha Cooray Athletics
177  Sudan  (SUD) Abdalla Yousif Athletics
178  Suriname  (SUR) Soren Opti[ Badminton
179  Swaziland  (SWZ) Sibusiso Matsenjwa[ Athletics
180  Sweden  (SWE) Therese Alshammar[ Swimming
181  Switzerland  (SUI) Giulia Steingruber Gymnastics
182  Syria  (SYR) Majededdin Ghazal Athletiks
183  Chinese Taipei  (TPE) Isheau Wong Equestrian
184  Tajikistan  (TJK) Dilshod Nazarov Athletics
185  Tanzania  (TAN) Andrew Thomas Mlugu Judo
186  Thailand  (THA) Ratchanok Intanon Badminton
187  Timor-Leste  (TLS) Francelina Cabral Cycling
188  Togo  (TOG) Adzo Kpossi Swimming
189  Tonga  (TGA) Pita Taufatofua Teakwondo
190  Trinidad and Tobago  (TRI) Keshorn Walcott Athletics
191  Tunisia  (TUN) Oussama Mellouli Swimming
192  Turkey  (TUR) Rıza Kayaalp Wrestling
193  Turkmenistan  (TKM) Merdan Atayev Swimming
194  Tuvalu  (TUV) Etimoni Timuani[ Athletics
195  Uganda  (UGA) Joshua Tibatemwa Uganda
196  Ukraine  (UKR) Mykola Milchev[ Shooting
197  United Arab Emirates  (UAE) Nada Al-Bedwawi[ Swimming
198  United States of America  (USA) Michael Phelps Swimming
199  Uruguay  (URU) Dolores Moreira[ Sailing
200  Uzbekistan  (UZB) Bakhodir Jalolov Boxing
201  Vanuatu  (VAN) Yoshua Shing Table tennis
202  Venezuela  (VEN) Rubén Limardo Fencing
203  Vietnam  (VIE) Vũ Thành An Fencing
204  Virgin Islands  (ISV) Cy Thompson Sailing
205  Yemen  (YEM) Zeyad Mater Judo
206  Zambia  (ZAM) Mathews Punza Judo
207  Zimbabwe  (ZIM) Kirsty Coventry Swimming
         

Tumblr Codes
Go to Top

Other Olympic Participating Countries:



  • 1896Athens, Greece
  • 1900Paris, France
  • 1904St. Louis, USA
  • 1906Athens, Greece
  • 1908London, England
  • 1912Stockholm, Sweden
  • 1916cancelled
  • 1920Antwerp, Belgium
  • 1924Paris, France
  • 1928Amsterdam, The Netherlands
  • 1932Los Angeles, USA
  • 1936Berlin, Germany
  • 1940cancelled
  • 1944cancelled
  • 1948London, England
  • 1952Helsinki, Finland
  • 1956Stockholm, Sweden
  • 1956Melbourne, Australia
  • 1960Rome, Italy
  • 1964Tokyo, Japan
  • 1968Mexico City, Mexico
  • 1972Munich, Germany
  • 1976Montreal, Canada
  • 1980Moscow, Soviet Union
  • 1984Los Angeles, USA
  • 1988Seoul, South Korea
  • 1992Barcelona, Spain
  • 1996Atlanta, USA
  • 2000Sydney, Australia
  • 2004Athens, Greece
  • 2008Beijing, China
  • 2012London, England
  • 2016Rio de Janeiro, Brazil
  • 2020Tokyo, Japan