Olympic Games 2008 Beijing

29th Olympiad

CHINA

Sports: 34

Disciplines: 302

National Teams: 204

Participants: 10,901

Participating Countries

  Country  First Name of the Flagbearer  Last Name  Sport 
1 Afghanistan  Nesar Ahmad  BAHAVE  Taekwondo 
2 Albania  Sahit  PRIZRENI  Wrestling 
3 Algeria  Salim  ILES  Aquatics 
4 American Samoa  Silulu  AETONU  Judo 
5 Andorra  Montserrat  GARCIA RIBERAYGUA  Canoe/Kayak 
6 Angola  Joao  N'TYAMBA  Athletics 
7 Antigua and Barbuda  James  GROYMON  Athletics 
8 Argentina  Emanuel  GINOBILI  Basketball 
9 Armenia  Albert  AZARYAN  Gymnastics 
10 Aruba  Fiderd  VIS  Judo 
11 Australia  James  TOMKINS  Rowing 
12 Austria  Hans-Peter  STEINACHER  Sailing 
13 Azerbaijan  Farid  MANSUROV  Wrestling 
14 Bahamas  Debbie  FERGUSON-McKENZIE  Athletics 
15 Bahrain  Roqaya  AL GHASARA  Athletics 
16 Bangladesh  Rubel  RANA  Aquatics 
17 Barbados  Bradely  ALLY  Aquatics 
18 Belarus  Alexander  ROMANKOV  Fencing 
19 Belgium  Sebastien  GODEFROID  Sailing 
20 Belize  Jonathan  WILLIAMS  Athletics 
21 Benin  Fabienne  FERAEZ  Athletics 
22 Bermuda  Jillian  TERCEIRA  Equestrian 
23 Bhutan  Tashi  PELJOR  Archery 
24 Bolivia  Menacho  CESAR  Shooting 
25 Bosnia and Herzegovina  Amel  MEKIC  Judo 
26 Botswana  Samantha  PAXINOS  Aquatics 
27 Brazil  Robert  SCHEIDT  Sailing 
28 British Virgin Islands  Tahesia  HARRIGAN  Athletics 
29 Bulgaria  Petar  STOYCHEV  Aquatics 
30 Burkina Faso  Aïssata  SOULAMA  Athletics 
31 Burundi  Francine  NIYONIZIGIYE  Athletics 
32 Cambodia  Hem  BUNTING  Athletics 
33 Cameroon  Franck  MOUSSIMA EWANE  Judo 
34 Canada  Adam  VAN KOEVERDEN  Canoe/Kayak 
35 Cape Verde  Wânia  MONTEIRO  Gymnastics 
36 Cayman Islands  Ronald  FORBES  Athletics 
37 Central African Republic  Mireille  DEREBONA  Athletics 
38 Chad  Albertine  HINKISSIA NDIKERT  Athletics 
39 Chile  Fernando  GONZALEZ  Tennis 
40 Chinese Taipei  Sheng-Jung  LAI  Softball 
41 Columbia  Maria Luisa  CALLE  Cycling 
42 Comoros  Ahamada  FETA  Athletics 
43 Congo  Pamela Chardene  MOUELE MBOUSSI  Athletics 
44 Cook Islands  Sam  PERA JNR  Weightlifting 
45 Costa Rica  Allan  SEGURA  Athletics 
46 Côte d'Ivoire  Affoue Amandine  ALLOU  Athletics 
47 Croatia  Ivano  BALIC  Handball 
48 Cuba  Mijain  LOPEZ  Wrestling 
49 Cyprus  Georgios  ACHILLEOS  Shooting 
50 Czech Republic  Stepanka  HILGERTOVA  Canoe/Kayak 
51 Democratic People’s Republic of Korea  Mun Il  PANG MUN IL  Athletics 
52 Democratic Republic of Congo  Franka  MAGALI  Athletics 
53 Democratic Republic of Timor-Leste  Mariana  XIMENES  Athletics 
54 Denmark  Joachim B.  OLSEN  Athletics 
55 Djibouti  Salah Houssein  AHMED  Olympian 
56 Dominica  Jerome  ROMAIN  Athletics 
57 Dominican Republic  Felix  SANCHEZ  Athletics 
58 Ecuador  Alexandra  ESCOBAR  Weightlifting 
59 Egypt  Karam  IBRAHIM  Wrestling 
60 El Salvador  Eva Maria  DIMAS  Weightlifting 
61 Equatorial Guinea  Emilia  MIKUE ONDO  Athletics 
62 Eritrea  Simret  SULTAN GHEBREMICHAEL  Athletics 
63 Estonia  Martin  PADAR  Judo 
64 Ethiopia  Miruts  YEFTER  Coach 
65 Federated States of Micronesia  Manuel  MINGINFEL  Weightlifting 
66 Fiji  Makelesi  BULIKIOBO  Athletics 
67 Finland  Juha  HIRVI  Shooting 
68 Former Yugoslav Republic of Macedonia  Atanas  NIKOLOVSKI  Canoe/Kayak 
69 France  Tony  ESTANGUET  Canoe/Kayak 
70 Gabon  Mélanie  ENGOANG  Judo 
71 Gambia  Badou  JACK  Boxing 
72 Georgia  Ramaz  NOZADZE  Wrestling 
73 Germany  Dirk  NOWITZKI  Basketball 
74 Ghana  Vida  ANIM  Athletics 
75 Great Britain  Mark  FOSTER  Aquatics 
76 Greece  Ilias  ILIADIS  Judo 
77 Grenada  Alleyne  FRANCIQUE  Athletics 
78 Guam  Ricardo  BLAS JR  Judo 
79 Guatemala  Kevin  CORDON  Badminton 
80 Guinea  Fatmata Margaret  FOFANAH  Athletics 
81 Guinea-Bissau  Augusto  MIDANA  Wrestling 
82 Guyana  Niall  ROBERTS  Aquatics 
83 Haiti  Joel  BRUTUS  Judo 
84 Honduras  Miguel  FERRERA  Taekwondo 
85 Hong Kong,China  Kam-Po  WONG  Cycling 
86 Hungary  Zoltàn  KAMMERER  Canoe/Kayak 
87 Iceland  Orn  ARNARSON  Aquatics 
88 India  Rajvardhan Singh  RATHORE  Shooting 
89 Indonesia  I. Gusti Made Oka  SULAKSANA  Sailing 
90 Iraq  Hamzah  AL-HILFI  Rowing 
91 Ireland  Ciara  PELLO  Sailing 
92 Islamic Republic of Iran  Homa  HOSSEINI  Rowing 
93 Israel  Michael  KOLGANOV  Canoe/Kayak 
94 Italy  Antonio  ROSSI  Canoe/Kayak 
95 Jamaica  Veronica  CAMPBELL-BROWN  Athletics 
96 Japan  Ai  FUKUHARA  Table Tennis 
97 Jordan  Zeina  SHABAN  Table Tennis 
98 Kazakhstan  Akhmetov  BAKHYT  Weightlifting 
99 Kenya  Grace Kwamboka  MOMANYI  Athletics 
100 Kiribati  David  KATOATAU  Weightlifting 
101 Korea  Sung Ho  JANG  Judo 
102 Kuwait  Abdullah  ALRASHIDI  Shooting 
103 Kyrgyzstan  Talant  DJANAGULOV  Judo 
104 Lao People’s Democratic Republic  Suksavanh  TONSACKTHEVA  Athletics 
105 Latvia  Vadims  VASILEVSKIS  Athletics 
106 Lebanon  Ziad  RICHA  Shooting 
107 Lesotho  Tsotang  MAINE  Athletics 
108 Liberia  Jangy  ADDY  Athletics 
109 Libyan Arab Jamahiriya  Mohamed  BEN SALEH  Judo 
110 Liechtenstein  Marcel  TSCHOPP  Athletics 
111 Lithuania  Sarunas  JASIKEVICIUS  Basketball 
112 Luxembourg  Raphaël  STACCHIOTTI  Aquatics 
113 Madagascar  Soloniaina  RAZANADRAKOTO  Boxing 
114 Malawi  Charlton  NYIRENDA  Aquatics 
115 Malaysia  Mohd Azizulhasni  AWANG  Cycling 
116 Maldives  Aminath Rouya  HUSSAIN  Aquatics 
117 Mali  Daba Modibo  KEITA  Taekwondo 
118 Malta  Marcon  BEZZINA  Judo 
119 Marshall Islands  Waylon  MULLER  Official 
120 Mauritania  Souleymane  CHEBAL MOCTAR  Athletics 
121 Mauritius  Stephan  BUCKLAND  Athletics 
122 Mexico  Paola  ESPINOZA SANCHEZ  Diving 
123 Monaco  Mathias  RAYMOND  Rowing 
124 Mongolia  Makhgal  BAYARJAVKHLAN  Judo 
125 Morocco  Abdelkader  KADA  Athletics 
126 Mozambique  Kurt Leonel Da Rocha  COUTO  Athletics 
127 Myanmar  - PHONE MYINT TAYZAR  Canoe/Kayak 
128 Namibia  Mannie  HEYMANS  Cycling 
129 Nauru  Itte  DETENAMO  Weightlifting 
130 Nepal  Deepak  BISTA  Taekwondo 
131 Netherlands  Jeroen  DELMEE  Hockey 
132 Netherlands Antilles  Churandy  MARTINA  Athletics 
133 New Zealand  Mahe'  DRYSDALE  Rowing 
134 Nicaragua  Alexis  ARGÜELLO  Boxing 
135 Niger  Lamine  ALHOUSSEINI  Aquatics 
136 Nigeria  Bose  KAFFO  Table Tennis 
137 Norway  Ruth  KASIRYE  Weightlifting 
138 Oman  Allah Dad  AL BALUSHI  Shooting 
139 Pakistan  Zeeshan  ASHRAF  Hockey 
140 Palau  Elgin Loren  ELWAIS  Wrestling 
141 Palestine  Nader  ALMASSRI  Athletics 
142 Panama  Jessica  JIMENEZ LUNA  Fencing 
143 Papua New Guinea  Ryan  PINI  Aquatics 
144 Paraguay  Victor  FATECHA  Athletics 
145 People´s Republic of China  Ming Yao Basketball
146 Peru  Sixto  BARRERA  Wrestling 
147 Philippines  Manny  PACQUIAO  Boxing 
148 Poland  Marek  TWARDOWSKI  Canoe/Kayak 
149 Portugal  Nelson  ÉVORA  Athletics 
150 Puerto Rico  McWilliams  ARROYO ACEVEDO  Boxing 
151 Qatar  Nasser Saleh  AL-ATTIYA  Shooting 
152 Republic of Moldova  Nicolai  CEBAN  Wrestling 
153 Republic of Montenegro  Veljko  USKOKOVIC  Water polo 
154 Republic of Serbia  Jasna  SEKARIC  Shooting 
155 Romania  Valeria  BESE  Handball 
156 Russian Federation  Andrey  KIRILENKO  Basketball 
157 Rwanda  Pamela  GIRIMBABAZI RUGABIRA  Aquatics 
158 Saint Kitts and Nevis  Virgil  HODGE  Athletics 
159 Saint Lucia  Levern  SPENCER  Athletics 
160 Saint Vincent and the Grenadines  Kineke  ALEXANDER  Athletics 
161 Samoa  Ele  OPELOGE  Weightlifting 
162 San Marino  Daniela  DEL DIN  Shooting 
163 Sao Tome and Principe  Celma  DA GARA SOARES BONFIM  Athletics 
164 Saudi Arabia  Mohammed Salman H.  AL-KHUWAILDI  Athletics 
165 Senegal  Bineta  DIEDHIOU  Taekwondo 
166 Seychelles  Georgie  CUPIDON  Badminton 
167 Sierra Leone  Solomon  BAYOH  Athletics 
168 Singapore  Jiawei  LI  Table Tennis 
169 Slovakia  Elena  KALISKA  Canoe/Kayak 
170 Slovenia  Urska  ZOLNIR  Judo 
171 Solomon Islands  Wendy  HALE  Weightlifting 
172 Somalia  Duran  FARAH  Rowing 
173 South Africa  Natalie  DU TOIT  Aquatics 
174 Spain  David  CAL  Canoe/Kayak 
175 Sri Lanka  Susanthika  JAYASINGHE  Athletics 
176 Sudan  Abubaker  KAKI  Athletics 
177 Suriname  Anthony  NESTY  Aquatics 
178 Swaziland  Temalangeni  DLAMINI  Athletics 
179 Sweden  Christian  OLSSON  Athletics 
180 Switzerland  Roger  FEDERER  Tennis 
181 Syrian Arab Republic  Ahed  JUGHILI  Weightlifting 
182 Tajikistan  Dilshod  NAZAROV  Athletics 
183 Thailand  Worapoj  PETCHKOOM  Boxing 
184 Togo  Benjamin  BOUKPETI  Canoe/Kayak 
185 Tonga  Ana  PO'UHILA  Athletics 
186 Trinidad and Tobago  George  BOVELL II  Aquatics 
187 Tunisia  Anis  CHADLY  Judo 
188 Turkey  Mehmet  OZAL  Wrestling 
189 Turkmenistan  Guvanch  NURMUHAMMEDOV  Judo 
190 Tuvalu  Logona  ESAU  Weightlifting 
191 Uganda  Ronald  SERUGO  Boxing 
192 Ukraine  Yana  KLOCHKOVA  Aquatics 
193 United Arab Emirates  Sheikha Maitha  AL MAKTOUM  Taekwondo 
194 United Republic of Tanzania  Fabian  NAASI  Athletics 
195 United States of America 24  Lopez  LOMONG  Athletics 
196 Uruguay  Alejandro  FOGLIA  Sailing 
197 Uzbekistan  Dilshod  MAKHMUDOV  Boxing 
198 Vanuatu  Priscila  TOMMY  Table Tennis 
199 Venezuela  Maria Jose  SOTO GIL  Softball 
200 Vietnam  Nguyen  DINH CUONG  Athletics 
201 Virgin Islands  Josh  LABAN  Aquatics 
202 Yemen  Mohammed  AL-YAFAEE  Athletics 
203 Zambia  Hastings  BWALYA  Boxing 
204 Zimbabwe  Brian  DZINGAI  Athletics 

 
Tumblr Codes
Go to Top

Other Olympic Participating Countries:



  • 1896Athens, Greece
  • 1900Paris, France
  • 1904St. Louis, USA
  • 1906Athens, Greece
  • 1908London, England
  • 1912Stockholm, Sweden
  • 1916cancelled
  • 1920Antwerp, Belgium
  • 1924Paris, France
  • 1928Amsterdam, The Netherlands
  • 1932Los Angeles, USA
  • 1936Berlin, Germany
  • 1940cancelled
  • 1944cancelled
  • 1948London, England
  • 1952Helsinki, Finland
  • 1956Stockholm, Sweden
  • 1956Melbourne, Australia
  • 1960Rome, Italy
  • 1964Tokyo, Japan
  • 1968Mexico City, Mexico
  • 1972Munich, Germany
  • 1976Montreal, Canada
  • 1980Moscow, Soviet Union
  • 1984Los Angeles, USA
  • 1988Seoul, South Korea
  • 1992Barcelona, Spain
  • 1996Atlanta, USA
  • 2000Sydney, Australia
  • 2004Athens, Greece
  • 2008Beijing, China
  • 2012London, England
  • 2016Rio de Janeiro, Brazil
  • 2020Tokyo, Japan