Olympic Games 2004 Athens

28th Olympiad

GREECE


Pictograms
Medal Table
Participating Countries
Mascot
Tickets

Winner Medals
Participation Medal
Torch and Torch Relay
Diploma
Official Report
Poster

Participating Countries


Flag bearers are listed below in order of entry into the Stadium.


 
National
Abbreviations
Country Flag bearer
First Name
Last Name Sport
GRE GREECE Pyrros DIMAS Weightlifting
LCA SAINT LUCIA Zephirinus JOSEPH Athletics
VIN SAINT VINCENT AND THE GRENADINES Natasha MAYERS Athletics
SMR SAN MARINO Diego MULARONI Swimming
ANG ANGOLA Angelo Monteiro Dos Santos VICTORIANO Basketball
AZE AZERBAIJAN Nizani PASHAYEV Weightlifting
EGY EGYPT Aly ALY IBRAHIM Rowing
ETH ETHIOPIA Abel AFERALIGN Boxing
HAI HAITI Tudor SANON Taekwondo
CPV CAPE VERDE Wania MONTEIRO Rhythmic Gymnastics
IVORY COAST Mariam BAH Taekwondo
ALB ALBANIA Klodiana SHALA Athletics
ALG ALGERIA Aissa Djabir SAID-GUERNI Athletics
ASA AMERICAN SAMOA Lisa MISIPEKA Athletics
AND ANDORRA Hocine HACIANE Swimming
ANT ANTIGUA AND BARBUDA Daniel BAILEY Athletics
ARG ARGENTINA Carlos ESPINOLA Sailing
ARM ARMENIA Albert AZARYAN Gymnastics
ARU ARUBA Roshendra VROLIJK Swimming
AUS AUSTRALIA Colin BEASHEL Sailing
AUT AUSTRIA Roman HAGARA Sailing
AFG AFGHANISTAN Nina SURATGER Coach
VAN VANUATU Moses KAMUT Athletics
BEL BELGIUM Jean-Michel SAIVE Table Tennis
VEN VENEZUELA Julio LUNA Weightlifting
BER BERMUDA Peter BROMBY Sailing
VIE VIETNAM Bui Thi NHUNG Athletics
BOL BOLIVIA Geovana IRUSTA Athletics
BIH BOSNIA AND HERZEGOVINA Nedzad FAZLIJA Shooting
BUL BULGARIA Maria  GROZDEVA Shooting
BRA BRAZIL Torben GRAEL Sailing
IVB BRITISH VIRGIN ISLANDS Dion CRABBE Athletics
FRA FRANCE Jackson RICHARDSON Handball
FRG GERMANY Ludger BEERBAUM Equestrian
GEO GEORGIA Zurab ZVIADAURI Judo
GAM GAMBIA Jaysuma SAIDY-NDURE Athletics
GAB GABON Melanie ENGOANGUE Judo
GHA GHANA Andrew OWUSU Athletics
GUM GUAM Jeffrey COBB Wrestling 
GUA GUATEMALA Gisela MORALES Swimming
GUY GUYANA Aliann POMPEY Athletics
GUI GUINEA Nabie Foday FOFANA Athletics
GNB GUINEA-BISSAU Leopoldina ROSS DAVYES Wrestling 
GRN GRENADA Alleyne FRANCIQUE Athletics
DEN DENMARK Eskild  EBBESEN Rowing
CGO DEMOCRATIC REPUBLIC OF THE CONGO Gary KIKAYA SENGA Athletics
DMA  DOMINICA Chris  LLOYD Athletics
DOM DOMINICAN REPUBLIC Felix SANCHEZ Athletics
ESA EL SALVADOR Evelyn GARCIA Cycling
SUI SWITZERLAND Roger  FEDERER Tennis
ERI ERITREA Yonas KIFLE Athletics
EST ESTONIA Erki NOOL Athletics
ZAM ZAMBIA Davis MWALE Boxing
ZIM ZIMBABWE Young Talkmore NYONGANI Athletics
UAE UNITED ARAB EMIRATES Saeed ALMAKTOUM Shooting
USA UNITED STATES OF AMERICA Dawn STALEY Basketball
JPN JAPAN Kyoko HAMAGUCHI Wrestling 
IND INDIA Bobby George ANJU Athletics
INA INDONESIA Krisna BAYU Judo
JOR JORDAN Khalil AL HANAHNEH Athletics
IRQ IRAQ Hadir LAZAME Judo
IRI ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN Arash MIRESMAEILI Judo
IRL IRELAND Niall GRIFFIN Equestrian
GEQ EQUATORIAL GUINEA Emilia MIKUE ONDO Athletics
ECU ECUADOR Alexandra ESCOBAR Weightlifting
ISL ICELAND Gudmundur HRAFNKELSSON Handball
ESP SPAIN Isabel FERNANDEZ Judo
ISR ISRAEL Ariel ZEEVI Judo
ITA ITALY Yuri CHECHI Gymnastics
KAZ KAZAKHSTAN Askhat ZHITKEYEV Judo
CMR CAMEROON Vencelas DABAYA TIENTCHEU Weightlifting
CAM CAMBODIA Hem KIRI Swimming
CAN CANADA Nicolas GILL Judo
QAT QATAR Khalid Habash AL SUWAIDI Athletics
CAY CAYMAN ISLANDS Cydonie MOTHERSILL Athletics
CAF CENTRAL AFRICAN REPUBLIC Ernest NDJISSIPOU Athletics
KEN KENYA Violet BARASA Volleyball
CHN PEOPLE'S REPUBLIC OF CHINA Ming YAO Basketball
KGZ KYRGYZSTAN Mital SHARIPOV Weightlifting
KIR KIRIBATI Thomas MEAMEAA Weightlifting
COL COLOMBIA Carmenza DELGADO Weightlifting
COM COMOROS Djaffar HADHARI Athletics
CGO CONGO Emile Rony BAKALE Swimming
KOREA Min Jung KU Volleyball
KOREA Song Ho KIM NOC Official
CRC COSTA RICA David FERNANDEZ Judo
CUB CUBA Ivan Lazako PEDROSO SOLGR Athletics
KUW KUWAIT Fehaid ALDEEHANI Shooting
COK COOK ISLANDS Sam PERA Weightlifting
CRO CROATIA Dubravko SIMENC Water Polo
CYP CYPRUS George  ACHILLEOS Shooting
LAO LAO PEOPLE'S DEMOCRATIC REPUBLIC Chamleunesouk AO OUDOMPHONH Athletics
LES LESOTHO Lineo MOCHESANE Taekwondo
LAT LATVIA Vadims VASILEVSKIS Athletics
BLR BELARUS Alexander MEDVED Wrestling 
LIB LEBANON Jean - Claude RABBATH Athletics
LBR LIBERIA Gladys THOMPSON Athletics
LBA LIBYAN ARAB JAMAHIRIYA Mohamed  ESHTIWI Weightlifting
LTU LITHUANIA Saulius STOMBERGAS Basketball
LIE LIECHTENSTEIN Oliver GEISSMANN Shooting
LUX LUXEMBOURG Claudine SCHAUL Tennis
MAD MADAGASCAR Rosa RAKOTOZAFY Athletics
MAS MALAYSIA Nickson BRYAN Diving
MAW MALAWI Kondwani CHIWINA Athletics 
MDV MALDIVES Sultan SAEED Athletics
MLI MALI Kadiatou CAMARA Athletics
MLT MALTA William CHETCUTI Shooting
MAR MOROCCO Nezha BIDOUANE Athletics
MRI MAURITIUS Michael MEDOR Boxing
MTN MAURITANIA Youba OULDHMEIDA Athletics
GBR GREAT BRITAIN Kate HOWEY Judo
MEX MEXICO Fernando PLATAS Diving
FSM FEDERATED STATES OF MICRONESIA Manuel MINGINFEL Weightlifting
MGL MONGOLIA Damdinsuren NYAMKHUU Judo
MOZ MOZAMBIQUE Kurt COUTO Athletics
MLD REPUBLIC OF MOLDOVA Oleg MOLDOVAN Shooting
MON MONACO Sebastien GATTUSO Athletics
BAN BANGLADESH Asif Hossain KHAN Shooting
BAR BARBADOS Michael MASKELL Shooting
BAH BAHAMAS Debbie FERGUSON Athletics
BRN BAHRAIN Amhed HAMADA Athletics
BIZ BELIZE Emma WADE Athletics
BEN BENIN Fabienne FERAEZE Athletics
BOT BOTSWANA Khumiso IKGOPOLENG Boxing
BUR BURKINA FASO Mamadou OUEDRAOGO Swimming
BDI BURUNDI Emery NZIYUNVIRA Swimming
BHU BHUTAN Tshering CHHODEN Archery
BRU BRUNEI DARUSSALAM Jimmy ANAK AHAR Athletics
MYA MYANMAR U Hla WIN Weightlifting
NAM NAMIBIA Paulus AMBUNDA Boxing
NRU NAURU Yukio PETER Weightlifting
NZL NEW ZEALAND Beatrice FAUMUINA Athletics
NEP NEPAL Rajendra Bahadur BHANDARI Athletics
NIG NIGER Abdou ALASSANE DJI BO Judo
NGR NIGERIA Mary ONYALI - OMAGBEMI Athletics
NCA NICARAGUA Svitlana KASHCHENKO Shooting
NOR NORWAY Harald STENVAAG Shooting
SAF SOUTH AFRICA Mbulaeni MULAUDZI Athletics
NED NETHERLANDS Mark HUIZINGA Judo
AHO NETHERLANDS ANTILLES Churandy MARTINA Athletics
OMA OMAN Hamoud Abdallah AL DALHAMI Athletics
HON HONDURAS Izzwa MEDINA Table Tennis
HUN HUNGARY Antal KOVACS Judo
UGA UGANDA Joseph LUBEGA Boxing
UZB UZBEKISTAN Abdullo TANGRIEV Judo
UKR UKRAINE Denys SYLANTYEV Swimming
URU URUGUAY Serrana FERNANDEZ Swimming
PAK PAKISTAN Nadeem MUHAMMAD Hockey
PLE PALESTINE Sanna ABUBKHEET Athletics
PLW PALAU John TARKONG Wrestling 
PAN PANAMA Eileen Marie COPARROPA ALEMAN Swimming
PNG PAPUA NEW GUINEA Dika TOUA Weightlifting
PAR PARAGUAY Rocio RIVAROLA TRAPPE Rowing
ISV VIRGIN ISLANDS La Verne JONES Equestrian
PER PERU Francisco BOZA Shooting
POL POLAND Bartosz KIZIEROWSKI Swimming
POR PORTUGAL Nuno DELGADO Judo
PUR PUERTO RICO Carlos ARROYO Basketball
MKD FORMER YUGOSLAV REPUBLIC OF MACEDONIA Bloago GEURGIEUSKI Basketball
RWA RWANDA Mathias NTAWULIKURA Athletics
ROM ROMANIA Elisabeta LIPA(- OLENIUC) Rowing
RUS RUSSIAN FEDERATION Alexander POPOV Swimming
SKN SAINT KITTS AND NEVIS Kim COLLINS Athletics
SAM SAMOA Uati MAPOSUA Weightlifting
STP SAO TOME AND PRINCIPE Fumilay FONSECA Athletics
KSA SAUDI ARABIA Hadi Soua An AL SOMAILY Athletics
SEN SENEGAL Malick FALL Swimming
SCG SERBIA AND MONTENEGRO Dejan BODIROGA Basketball
SEY SEYCHELLES Allan JULIE Sailing
SIN SINGAPORE Ronald  SUSILO Badminton
SLE SIERRA LEONE Hawanatu BANGURA Athletics
SVK SLOVAKIA Michal MARTIKAN Canoe/Kayak Slalom
SLO SLOVENIA Beno LAPAJNE Handball
SOL SOLOMON ISLANDS Francis MANIORU Athletics
SOM SOMALIA Mohamed Ahmed ALIM Head coach
SWZ SWAZILAND Geinile MOYANG Athletics
SUD SUDAN Todd MATTHEWS JOUDA Athletics
SWE SWEDEN Lars FROLANDER Swimming
SUR SURINAME Letitia VRIESDE Athletics
SRI SRI LANKA Susanthika JAYASINGHE Athletics
SYR SYRIAN ARAB REPUBLIC Mohamad HAZOURI Athletics
TPE CHINESE TAIPEI Chih - Yuan CHEN Baseball
TAN UNITED REPUBLIC OF TANZANIA Restituta JOSEPH Athletics
TJK TAJIKISTAN Narguis NABIEVA Archery
THA THAILAND Paradorn  SRICHAPHAN Tennis
JAM JAMAICA Sandie RICHARDS  Athletics
DJI DJIBOUTI Abdo  ABDALLAH Tennis
TSL TIMOR-LESTE Agueda AMARAL Athletics
TGA TONGA Ma'afu HAWKE Boxing
TOG TOGO Jan SEKPONA Athletics
TUR TURKEY Ali Enver ADAKAN Sailing
TKM TURKMENISTAN Shohrat KURBANOV Boxing
TRI TRINIDAD AND TOBAGO Ato BOLDON Athletics
CHA CHAD Kaltouma NADJINA Athletics
CZE CZECH REPUBLIC Kvetoslav SVOBODA Swimming
TUN TUNISIA Noureddine HFAIEDH Volleyball
YEM YEMEN Akram ABDULLAH Taekwondo
PHI PHILIPPINES Christopher CAMAT Boxing
FIN FINLAND Thomas JOHANSON Sailing
FIJ FIJI Naisiga RASOKISOKI Judo
CHI CHILE Kristel KOBRICH Swimming
HKG HONG KONG, CHINA Hiu Wai Sherry TSAI Swimming

Tumblr Codes
Go to Top

Other Olympic Participating Countries: